Две години е твърде кратък срок, за да прогнозираме, че вирусът на КОВИД-19 ще прояви типичната за другите респираторни вируси сезонност. Всеки един човек беше напълно наивен за него. Вероятно и тук ще се очертае сезонност, но след години. Това каза Любомира Николаева-Гломб, завеждащ отделение „Вирусология“ в Националния център по заразни и паразитни болести, в предаването „Говори сега“ по БНТ.

За новия подвариант на коронавируса тя обясни, че той е десетократно по-заразен от индексния вариант, възникнал в Китай. „Този Омикрон се характеризира с изключителна заразност и в състояние да заобиколи имунитета. Болестта преминава относително по-лесно за по-големия процент инфектираните. Но когато броят на инфектираните е много голям, тогава и малкият процент е пак голяма цифра“, обясни тя.

Подвариантът ВА.5 успява да преодолее имунитета от преболедуване с Омикрон варианта и това е причината сред новозаболелите процентът на ваксинирани да се повишава до около 30-40. Според нея стандартната имунизация за ваксините срещу коронавирус ще се утвърди като тридозова, така че вторият бустер, реално ще стане първи.

Тя обясни, че в момента се разработват бивалентни ваксини с много добри резултати при изпитателните тестове. Те обаче са препоръчителни като бустерни дози, а за първоначална ваксинация ще се прилагат наличните досега ваксини.

Според нея освен високият ръст на заболели за последните две седмици, има и вискоа скрита заболеваемост.

Тя е категорична, че маските трябва да бъдат носени, за да предпазим околните и да проявим отговорно отношение.