Основната задача на Националната здравна стратегия на България е да се оформят целите, приоритетите и реформите, които трябва да подобрят цялостната здравна система в страната. Сред основните цели е разписано извършването на цялостен обзор на ефективността на болничния сектор, преструктуриране на малките не ефективни, обединение под формата на алианси на болнични заведения.

„Тази стратегия е изцяло отговорност на изпълнителната власт и този въпрос трябва да бъде зададен в тази посока. Тъй като част от критиките бяха доста сериозни и бяха свързани с основните положения в тази Стратегия. Може би колегите ще имат нужда от малко повече време, за да може вторият прочит на тази стратегия да бъде по-малко критичен. Истината е, че този документ от над 150 страници показва възможния път на нашата здравна система в следващите 7-8 години, колкото остават до 2030 г.“

Това казва в интервю за БНР доц. д-р Антон Тонев, председател на Комисията по здравеопазване на 48-ото Народно събрание.

Този документ е едно от изискванията на ЕС, за да можем да получим допълнителни средства по Националния план за възстановяване и устойчивост, които да бъдат използвани за извършването на необходимите реформи в българското здравеопазване.

Според доц. Тонев е необходимо здравната система да бъде предвидима и всеки, който има интерес, да прочете в каква посока ще се развива. От друга страна, по този начин ние ще можем да извършим реформите не за наша сметка, а с подкрепата на ЕС.

„Най-важният приоритет е да има такава стратегия, която при формирането на едно редовно правителство да бъде наградена и подобрена, но да се използва момента, в който задължението към България да бъде изпълнено“, допълва той.

Необходимо е в стратегията да бъдат описани сегашните проблеми и да бъдат обяснени, какви са причините, които са създали тези проблеми и как, лекувайки тези причини, някъде в бъдещето след 5 или 10 години ние да имаме по-добри резултати от работата на нашата здравна система.

Най-същественият проблем за човешките ресурси в здравеопазването в България е малкият брой медицински сестри, упражняващи професията си. Освен това повечето от медиците са в напреднала възраст.

„В тази стратегия не се виждат конкретни предложения и конкретни решения, които да решават тези проблеми, за които цялото здравно съсловие алармира ежедневно“, коментира доц. д-р Тонев. 

Източник: БНР