Да отпаднат хартиените амбулаторни листове поискаха от Националното сдружение на общопрактикуващите лекари. В свое становище до различни държавни институции лекарите предлагат листовете да не се разпечатват, а пациентите да могат да ги подписват по електронен път и не само с персонален електронен подпис.

Какво провокира това предложение, в „Нашият ден“ коментира д-р Костадин Сотиров, председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари в Пловдив и член на Управителния Съвет на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари.

„Към момента съществуващите електронни документи, които ние подписваме с нашия електронен подпис и изпращаме своевременно в Националната здравно-информационна система, трябва да се съхраняват на хартия при нас“, посочва д-р Сотиров.

Личните лекари предлагат пациентите да могат да подписват тези документи по електронен път, но по няколко начина, а не само с електронен подпис. За да се случи това, е нужна законодателна промяна, която, по думите на д-р Сотиров, ще обхваща само нуждите на електронното здравеопазване.

До настоящия момент пациентите мога да полагат електронен, но след като попълнят хартиена декларация, която лекарите са длъжни да съхраняват.

„Служителите на МЗ нямат достъп до Националната здравноинформационна система и по този начин не може да се знае с точност колко хора в България са ваксинира за Covid-19“, твърди д-р Сотиров.

Той допълва, че всяка година семейните лекари изготвят отчети за дейността си пак на хартия, които са отново стотици страници, независимо че всеки личен лекар записва цялата информация по електронен начин.

Необходимо е дигитализиране на обмена на информация в здравната система.

Източник: БНР