Брюксел предупреждава за „плато“ на процеса на ваксинация в ЕС въпреки нарастващите случаи на Covid-19, като призовава държавите членки да засилят имунизационните кампании преди есента и зимата.

Комисарят по здравеопазването на ЕС Стела Кириакиду посочи, че има риск хората да намалят бдителността си през летните месеци и че здравните министерства трябва да направят повече, за да се подготвят за по-широки огнища въпреки разбираемата „умора“ на населението от пандемията.

„Трябва да увеличим ваксинациите, трябва да разширим обхвата на бустерите и трябва да сме сигурни, че здравните системи са готови да се справят с бъдещи вълни“, каза тя в интервю за „Файненшъл таймс“.

„Притеснявам се, че ваксинациите достигнаха плато през последните няколко месеца и видяхме, че проследяването на контактите и тестването вероятно не са толкова интензивни“, добави тя.

Забележките на Кириакиду дойдоха, след като „Файненшъл таймс“ съобщи, че ЕС, държавите-членки и компаниите BioNTech/Pfizer са провели разговори за забавяне на част от доставките на Covid ваксините до 2024 г. на фона на изобилието от ваксинационни дози, като планът е получил временна подкрепа от компаниите и Брюксел.

Настоящият договор се простира само до 2023 г. Някои доставки на Moderna пък потенциално са отложени до първите няколко месеца на следващата година, въпреки че договорът на ЕС с компанията обхваща само 2022 г.

Стъпките, за които настоява здравният еврокомисар, включват прилагане на целогодишен капацитет за наблюдение и тестване за остри респираторни заболявания тази зима и след нея, както и подготовка на достатъчно здравни доставки и готовност за повторно въвеждане на маски и социално дистанциране.

Тя обаче даде да се разбере, че слабият темп на кампаниите за ваксиниране е ключов проблем, като се има предвид краткият период преди сезона на настинките и грипа.

В началото на юли европейските здравни агенции препоръчаха да се разшири допустимостта за втори бустерни ваксини срещу Covid-19 за хората на възраст над 60 години, тъй като силно трансмисивните варианти на Омикрон увеличават приема в болница в целия континент.

Въпреки този съвет по-малко от 65% от възрастните в ЕС са били ваксинирани, докато близо 15% от европейските граждани изобщо не са ваксинирани.

„Летните месеци са тези, през които трябва да увеличим готовността си за това, което може да се случи, по отношение на ваксини, терапевтични средства и медицинско оборудване“, каза още Кириакиду.

Подходящо е за хората над 60 годишна възраст и за тези от уязвимите групи незабавно да получат допълнителен бустер, за да се гарантира, че са защитени от вълната, която е в ход, каза здравният еврокомисар. Попитана дали смята, че ще трябва да има нови адаптирани ваксини за най-новите варианти, предизвикващи инфекциите в ЕС, Кириакиду настоя, че вече наличните ваксини остават ефективни срещу версиите на вируса, които циркулират.

Бавният темп на ваксинации може отчасти да се дължи на гражданите, които чакат пристигането на ваксини, адаптирани за новите Covid варианти, които обаче биха могли да получат одобрение през септември, каза еврокомисарят. Но хората вместо това трябва да се ваксинират „възможно най-бързо“ с настоящите ваксини, добави тя.

Според Кириакиду „платото“ в темпа на ваксинация се дължи на различни проблеми, включително „усещането, че коронавирусната пандемия вероятно е в низходяща спирала или е приключила“, както и на „чувството на умора“ от ваксините.

„Има редица дискусии, че обичайните ваксини не ни защитават, така че нека изчакаме нови адаптирани ваксини, които ще излязат през есента или зимата“, посочи още тя, но подчерта: „Няма време за губене“.