След три дни проблеми с получаването на електронни лекарски направления днес няма сигнали за затруднения, съобщиха от Българския лекарски съюз. Пациентите могат да използват електронните документи, показа репортерска проверка в 28-и Диагностично-консултатитевен център в София.

В 28-мо ДКЦ работят с нова версия на електронната система. На регистратурата компютърен специалист извършваше настройките. Личните лекари посочиха, че днес няма проблем със системата.

Потвърди го и медицинската сестра Милена Йорданова:

„Сега от днес има нова версия, при нас няма проблем“.

За общопрактикуващите лекари все още има неясноти дали електронната система наистина сработва и направлението е стигнало до съответния специалист.

Доктор Едислав Петров заяви:

„По-скоро, когато отиде пациентът и има проблем там, където сме ги изпратили…и се връща. Тука пише всичко е успешно направено“.

Доктор Йовева поясни, че от 1 до 3 юни в кабинета са издавани електронни направления за специалисти, за лабораторни и рентгенови изследвания, но системата не приема заключението от прегледа.

„Заключението в амбулаторния лист, който трябва да изпратим след свършената работа, не се изпраща. И де факто, ако не изпратим листа, не сме правили нищо. Там беше ни проблемът“.

По този начин не се заплаща и за извършената дейност. От Български лекарски съюз заявиха, че днес не са получавали сигнали за проблеми с електронните направления.

Българския лекарски съюз предлага да се отсрочи до 15 юни началото на издаване на електронните първични документи, се казва в съобщение, изпратено до БНР.

Това ще даде възможност на софтуерните компании, които не са изготвили в срок програмните си продукти да изчистят пропуските, а гражданите да имат възможност да получат без проблем необходимите направления за прегледи и изследвания.

От лекарския съюз предлагат също само за този месец да бъде дадена възможност на личните лекари и специалистите в извънболничната помощ да изпращат своите електронни документи към Националната здравна информационна система за срок 7 дни назад от текущия ден (т.е. със задна дата). По този начин всички пропуснати е-прегледи и е-направления ще могат да бъдат изпратени към Националната здравна информационна система с правилната дата на тяхното извършване и изпълнение.