Великобритания се бори с тежка епидемия от менингит
Великобритания се бори с тежка епидемия от менингит. Само за седмица 21-годишен студент и 18-годишна ученичка починаха, а още 18 души са приети в болница. Смята се, че супер заразяването се е случило заради споделяне на вейпове и напитки по време на младежко събиране в заведение в Кентърбъри преди десет дни. Тази версия беше споделена и от министъра на здравеопазването, който говори пред Британския парламент. Той заяви, че тази ситуация е безпрецедентна заради бързото разпространение на бактериален менингит тип B. По принцип всяка година около 350 души се разболяват от него, но никога не е имало такава концентрация на случаи на едно място и с толкова бързо и тежко протичане на заболяването. Най-големите специалисти по менингит тип B в момента буквално се чудят защо това се е случило. Споделянето на вейпове и напитки в дискотеката в периода между 5 и 8 март е най-вероятната причина. Дори се обсъжда и възможността вейповете да изсушават задната част на гърлото, което улеснява бактерията да проникне по-бързо в организма и да започне да заразява меките тъкани, предизвиквайки възпаление, включително мозъчно такова. По принцип около 10% от населението на Великобритания има от тези бактерии в носоглътката. Първите предприети мерки от британските власти включват превантивно раздаване на антибиотици на студенти от два университета и на ученици от четири училища, където има заразени младежи. Започна и масова ваксинация. Очаква се над 5 000 души да бъдат ваксинирани в графство Кент, където се разпространява менингитът. Макар нарастващият брой на случаите във Великобритания да е неочакван и да изглежда тревожен, това не означава, че населението като цяло е изложено на риск или трябва да се безпокои. Твърде вероятно е този вирусен клъстер да отразява група хора, които са влезли в контакт със „супер-разпространител“ - човек, който е отделял много бактерии в претъпкана среда, като например нощен клуб или парти. Учените са категорични, че за хората, които не са пряко свързани със заразените, рискът от предаване е изключително нисък. Менингококът обикновено се предава чрез капчици от задната част на гърлото. За разлика от грипа или Covid-19, тези капчици са големи и не пътуват далеч, нито се задържат във въздуха. Те не могат да оцелеят дълго извън тялото. Така че е малко вероятно някой да се зарази, когато е в автобус, влак или в стая с болен човек. Поради тази причина носенето на маски е ненужно за повечето хора и не се препоръчва. „Необходим е близък контакт“, заявява проф. Андрю Лий от Университета на Шефийлд. „Обществеността няма как да е имала някакъв контакт с нито едно от засегнатите лица. Не искам да омаловажавам ситуацията, тъй като е трагична за семействата и засегнатите хора, но за по-широката общественост не мисля, че трябва да се тревожим особено“, е категоричен ученият. Експерти обясняват, че предаването във Великобритания може да се е случило чрез споделяне на напитки, вейпове или устройства за смъркане на наркотици от страна на участниците в партита. Освен обмен на слюнка, има вероятност аерозолният облак, произведен от парите по време на издишване, да е помогнал за по-нататъшното пренасяне на инфекциозни частици. Ема Уол, клиничен професор по инфекциозни болести в университета „Кралица Мери“ в Лондон, заяви: „Аерозол, съдържащ бактериите, например вейп, може да действа като ускорител на предаването. Може да става дума за споделяне на напитки или споделяне на устройства за смъркане на наркотици - всичко, при което хората поставят устата си върху едно и също устройство или контейнер, както и целувки, може да е допринесло за разпространението".