Рискът карловската болница да остане без детското отделение остава

Спешното отделение на болницата в Габрово е изцяло обновено

Заради недостиг на медицински сестри и лекари в болницата в Карлово е възможно да се стигне до закриване на Детското отделение в лечебното заведение. Миналата седмица това създаде недоволство и напрежение сред жителите на града. Недоволни са лекарите, които работят в отделението, защото не могат да продължат да дават допълнителни дежурства заради претоварване. 

Остава ли опасността от затваряне на детското отделение?

“Риск към настоящия момент все още има. Ние сме в процедура, в която сме инициирали преписка през РЗИ към Министерството на здравеопазването, в която сме изложили нашите проблеми и искаме промяна в процедурата за работа на лечебното заведение.  Исканията ни са да бъде преминато на дневен режим на дежурство с разположения, като се преустановат нощните прегледи и консултации към Центъра за спешна медицинска помощ. Това е нарушение на наредба на Закона за лечебните заведения, защото се изисква лечебното заведение 24/7 да осигурява прегледи и лечение на пациенти”, обясни в “Денят започва” д-р Даниел Пранджев - управител на МБАЛ “Д-р Киро Попов”, Карлово.

Навсякъде има кризата с персонала, отбеляза той и допълни:

“Ние сме изправени пред голям натиск, една неравностойна конкуренция на близкия окръжден град, където са множество лечебни заведения с различна форма на собственост и регулативните мерки от страна и на Здравна-осигуренителната каса, която изисква пълен работен график на лекар, който работи в лечебни заведения.Следва една ситуация, в която ние сме в безизходица и на практика това нарушава едиността на болницата.”

По думите му болницата в Карлово “разчита Министерство на здравеопазването да вземе мерки, да преразгледа отношението си към общинските болници и да реши проблемите на малките населени места, които на практика нямат друга опция”.